Květnov Tobě – kulturní festiválek

Květnov Tobě je krásnou ukázkou vesnické pospolitosti a radosti z umění a zábavy. První ročník se chystá už 13.7. na Vysočině v obci Květnov, která spadá pod Havlíčkův Brod.

Kde se vzal malý kulturní festiválek Květnov tobě? Není to tak trochu “za vším hledej Moniku”?

Ne tak docela, i když tahle akce tak trochu vypadá… Naopak, většinu skvělých akcí v Květnově pořádá zdejší sbor dobrovolných hasičů. Jejich členka Barčí je zároveň fanynka Lipského ochotnické souboru (L.O.S.), a tak mě oslovila s nápadem, zda by L.O.S. nemohl zahrát i v Květnově. Jak jsme si s tou myšlenkou pohrávaly, přidávaly se k divadlu další věci a festiválek byl na světě. Nemám v tom tedy prsty jenom já, je to společná akce SDH Květnov a Umění v práci.

Ti, kteří už zhlédli nějaké představení divadelního spolku L.O.S., vědí, že se mohou těšit na veselohru se zpěvy více než originálními. Bude tomu tak i tentokráte v pohádce Bumbrlíček?

Ano, rozhodně. Bumbrlíček je už naše třetí hra a chystáme se v ní opět veselit a zpívat. Ovšem nejen to! Dovolíme si na divákovi spáchat osvětu a poučíme ho o zdravém životním stylu. Ostatně zhruba polovina našeho sboru má k tomuto účelu více než vhodné tělesné předpoklady a ta druhá polovina to zase více než potřebuje jako motivaci:).

Jak se vůbec daří divadelnímu spolku L.O.S., jehož hry režíruješ?

Daří se nám výborně a dokonce už pro naše milé obecenstvo chystáme další, tedy čtvrtou, hru. Náš soubor je dvanáctihlavé těleso převážně ženského pohlaví. Máme jen dva muže, z nichž jeden je zvukař, technik a muž pro všechno v jedné osobě. Ten druhý je naštěstí herec. Tím je dáno jeho privilegované postavení, které ho nemine ani tentokrát. Opět bude hrát hlavní roli.

Nicméně se zdá, že po roce intenzivního náboru, nám přibudou další dva až čtyři herci, někteří jsou přímo z Lípy a z Květnova. Takže se mi to pěkně propojuje. A kdyby se k nám chtěl přidat někdo další, brány našeho divadla jsou otevřeny. 

Aby na festiválku nebylo pouze divadlo, čeká nás také hospodský chytrý kvíz a kytarové pecky Vaška Kuttelwaschera. Co si pod tím představit?

Kvíz bude v podobném duchu, jak ho asi spousta lidí zná odjinud. Zájemci vytvoří 5 – 8 členné týmy a může se začít soutěžit. Otázky nebudou nikterak těžké, spíš hravé. Lehoučce zabrousíme do světa kultury, třeba budeme poznávat hlášky z filmů a divadla, nebo melodie ze seriálu, apod.

Moc ráda bych taky na festiválku ukázala, že v Květnově i mimo něj máme spoustu talentovaných lidí, kteří mohou přispět svojí troškou.

O jednom takovém vím, je to předseda naší květnovské osady Vašek Kuttelwascher. Proto jsme ho oslovili, zda by nám zahrál na kytaru.

Tím také vyzývám ostatní muzikanty, ať s sebou vezmou hudební nástroje a přidají se. Kdyby nám tu na chvilku vznikla spontánní jam session, nebudu se vůbec zlobit. Sama beru na hřiště bubínky a vše, co vydává nějaký více či méně kultivovaný zvuk.

Na závěr zazáří improvizační show Nepřipravení, jehož jsi také součástí, že?

Ano, moc se na to těším. Jsme proměnlivý soubor 3 až 6 herců a pravidelně se scházíme, abychom se připravili na nepřipravené.

V Květnově chceme ukázat hned několik disciplín improvizace , třeba “žánrovou vyprávěnou”, kde diváci určí téma příběhu a my ho začneme vyprávět. Každý ale v jiném žánru, někdo jako pohádku, další jako dokument, horor nebo reportáž. Kdo z nás bude zrovna mluvit, o tom rozhoduje opět divák, který tlesknutím přepíná mezi jednotlivými žánry. I když se žánry mění, příběh pořád pokračuje a navazuje dál.

Na jakou improvizační disciplínu se nejvíce těšíš ty?

Osobně si nejvíc užívám zpívací disciplíny. Je to taková moje úchylka, protože ve skutečnosti zpívat moc neumím. Vždycky mě ale znovu a znovu překvapuje to kouzlo, jak v hlavě improvizátora vznikne písnička, jakmile od diváka přijdou nějaké indicie a začne hrát hudba. To je takový zázrak a nářez, že mě to nepřestává fascinovat.

Hodně si užívám tzv. barmanský song. Ten je pro dva improvizátory, z nichž jeden je barman a druhý zákazník, který do baru přichází s problémem, opět nadhozeným z obecenstva. Zákazník barmanovi svůj problém zazpívá, načež barman poskytne radu, opět zpívanou.

Pro koho je vlastně festiválek v Květnově?

Pro všechny. Není to Květnov sobě, to by byl jen pro místní. Záměrně jsme to nazvali Květnov Tobě, aby se v tom mohl najít každý z blízkého i širokého okolí.

Záměrně začínáme pohádkou, takže rodiče i s dětmi vítání, i když z vlastní zkušenosti víme, že se u ní pobaví i dospělí. Ale i všechny ostatní události jsou dětem přístupné. Kdyby náhodou u něčeho padlo sprosté slovo, děti se určitě zlobit nebudou ;).

Pro snazší organizaci prosím všechny, kteří vědí, že přijedou, aby se nahlásili přes rychlý  formulář zde!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů